Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“
Финансиране на иновативни проекти по мярка
„Инструмент за МСП” (SME instrument)
I. Какво представлява „Хоризонт 2020”?
- „Хоризонт 2020” е новата рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации за периода 2014-2020г.
- Главната цел на програмата е да стабилизира финансовата и икономическата система и да създаде възможности за икономически растеж.
- Управляващ орган е Европейска комисия на ЕС, Главна дирекция „Изследване и иновации”.
- Общ бюджет на процедурата: 79 млрд. евро.
- Акцентът са иновациите. Програмата дефинира 6 вида иновации:
II. Какво представлява „Инструмент за МСП”?
- Програма за финансиране на МСП в рамките на „Хоризонт 2020” – катализатор за въвеждане на пазара на обещаващи технологични и нетехнологични иновации.
- Единствената досега схема на ЕС за самостоятелно кандидатстване от една компания.
- Не се изключва НИРД, но фокусът е върху разработката на убедително търговско предложение.
- Използван е опита на САЩ: Small Business Innovation Research (Програма на Американския национален институт по здравеопазване и Американския национален институт за рак – за стимулиране технологичните иновации в частния сектор с потенциал за комерсиализация).
- За високо рискови иновативни идеи с голям пазарен потенциал.
- За малки, но перспективни проекти (от 0,5 до 2,5 милиона евро) за самостоятелно участие или за партньорство.
- За всички видове иновативни МСП и от всички сектори.
- За добре подготвени бизнес планове за инвестиции във всички видове иновации.
III. Параметри на „Инструмент за МСП”:
- ЦЕЛ: Иновативните МСП в Европа да достигнат до пазара чрез интензивно подпомагане в трите фази на иновационния процес.
- БЕНЕФИЦИЕНТИ: Всички видове иновативни МСП на територията на държава членка на ЕС или асоциирана страна, показващи силна амбиция да се развиват, растат и интернационализират.
- ОБЩ БЮДЖЕТ: 3 млрд. Eвро
- ИНТЕНЗИТЕТ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ФИНАНСИРАНЕ: до 70% (изключение – организации с нестопанска цел – до 100%)
- КАНДИДАТСТВАНЕ: Инструментът за МСП се състои от три различни фази, включително и тренинг и обучения за бенефициентите. Участниците могат да кандидатстват за Фаза 1 с намерение да кандидатстват и по Фаза 2 на по-късен етап или директно за Фаза 2.
ФАЗА 1: Предпроектна оценка и анализ на концепцията
- Предпроектно проучване за проверка на технологичната/практическа и икономическа стабилност на иновативната идея/концепция. Финансиране – еднократно до 50 000 евро при продължителност на проекта до 6 месеца. Кандидатства се с първоначален бизнес план основан на предложената иновационна идея/процес/услуга/продукт. Резултат – разработен подробен бизнес план.
- Във Фаза 1 се допускат предпроектни проучвания за проверка на технологичната, практическа и икономическа жизнеспособност на иновационна идея/концепция/продукт/услуга, която трябва да се отличава със значителна новост за индустриалния сектор, в който е представена и би могла да намери приложение на Европейския пазар. Проектната идея може да бъде свързана с нов продукт, процес, дизайн, услуга, технология или да води до ново приложение на пазара на съществуваща технология/процес/услуга. Основните допустими дейности за Фаза 1 са например – оценка на риска, проучване на пазара, ангажираност на потребителя, проучване с цел защита интелектуална собственост (IP) управление на проектната идея, разработване на иновационна стратегия, търсене на партньори, приложимост на концепцията и др.
- Допускасе кандидатстване и директно за Фаза 2.
- Менторство и обучение(coaching) – на всеки одобрен бенефициент през Фаза 1 (до три дни) като допълнение към грантовете.
ФАЗА 2: НИРД, прототип, пазарна реплика
- Изпълняват се иновативни дейности като –демонстрации, тестване, създаване на прототипи, пилотно внедряване и довеждане на иновативната идея до индустриална готовност и представяне на пазара. Предложението трябва да е основано на разработения във Фаза 1 (или от друго място) подробен бизнес план + да съдържа първи комерсиализационен план.Финансиране – до 70% (или до 100% за силно застъпени научните изследвания).
- Подходящо искане за финансиране на проектно предложение в рамките на 5 – 2.5 млн. евро, при продължителност на проекта 12-24 месеца.
- Менторство и обучение(coaching) – на всеки одобрен бенефициент през Фаза 2 (до 12 обучителни дни) като допълнение към грантовете.
ФАЗА 3: Комерсиализация
- Подкрепаза представянето на пазара и експлоатация. Няма директно финансиране, но МСП може да се възползва от непряката подкрепа по „Хоризонт 2020” (достъп до рисково финансиране, заеми, гаранции, обществени поръчки. допълване от COSMЕ). Резултат – успешно пускане на пазара.
- Подкрепата е чрез Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса (ЕМПБ) – информация чрез местните офиси.
IV. Области на отворените (обявени) покани по Инструмента за МСП за 2018 – 2020 г.:
- Информационни технологии (open disruptive).
- Нанотехнологии, нови материали и производствени технологии.
- Биотехнологични индустриални процеси.
- Космически изследвания.
- Медицинска диагностична апаратура и биомаркери.
- Хранително-вкусова промишленост – преработка и производство на екологични храни.
- Синя икономика – аквакултури, океански ВЕИ, морски минерални ресурси и биотехнологии, морски, брегови и круизен туризъм.
- Транспорт, градска мобилност
- Ниско въглеродни енергийни системи.
- Доставка на суровини.
- Градска (урбанистична) инфраструктура.
- Иновации в бизнес модела.
- Иновативни приложения за електронно правителство.
V. Кой може да участва?
- Като водеща (управляваща проекта) организация се приема само МСП (изключени са изследователските центрове, университетите или големи фирми, но те могат да са партньори)
- Кандидати със седалище в ЕС и в страните, асоциирани с „Хоризонт 2020”.
- Едно МСП може да кандидатства самостоятелно като единствен кандидат или заедно с един или повече други МСП в консорциум.
VI. Защо трябва да се участва?
- За да бъдете сред най-добрите в Европа.
- За да бъдете фактор на Европейско и глобално ниво.
- За да получите възможност за участие в бизнес/мениджмънт коучинг програми и семинари по линия на програмата.
- За да станете част от широка бизнес мрежа.
- За да имате възможност за получаване на по-нататъшно финансиране.
VII. Кaкво се взима предвид при оценката?
- Иновацията да има ясен пазар.
- Иновацията да е лесна за ползване от потребителите и за въвеждане в производство или за използване от фирмата.
- Иновацията да е реализуема, възможна и да е по-добра от съществуващите подобни решения.
VIII. Кои са главните критерии за оценка?
- Влияние/Въздействие – най-важният критерий.
- Научно и технологично ниво (ниво на иновативност).
- Осъществяване/Изпълнение.
IX. С какво е добре да разполага един успешен кандидат преди проекта?
- Ясно дефинирана иновация с достатъчно доказателства за нивото и европейската й значимост и влияние върху икономиката.
- С първоначален анализ на риска (технологичен, пазарен, финансов и анализ на целия екип) с оглед въвеждане на иновацията на пазара.
- С вече тествана от потенциални потребители/клиенти иновация, чиято пазарна атрактивност може сравнително лесно да бъде обоснована в проекта.
- Проектният екип е добре квалифициран и знае какви задачи изпълнява по Фаза 1 (свързани с технологични, пазарни, финансови и регулаторни аспекти, права върху ИС и др.)
X. Следващ срок за приемане на проекти за ФАЗА 1: 13.02.2019 г.
XI. Как се кандидатства?
- Кандидатстването се извършва по електронен път след успешна регистрация на организацията и попълване на формуляр на сайта на програмата.
- За да бъде едно предприятие прието като МСП, то трябва да отговори на критериите заложени в програмата.За целта еднократно представител на предприятието регистрира фирмен профил в системата на Horizon 2020, попълва набор от въпроси, в резултат на което получава оценка ДА или НЕ. Ако едно предприятие е признато за МСП в момента на кандидатстване и/или одобрение на проектното предложение, то се третира като МСП до края на проекта, независимо от това дали по време на изпълнение на проекта то се е разраснало и вече не е МСП. При успешна регистрация, формата получава персонален PIC код (това е индивидуален 7-цифрен код), който дава право на организацията да подава проектни предложения директно онлайн в системата ECAS.
- Регистрация на организация в портала на Horizon 2020?
- Проверявате дали вашата организация има създаден профил в портала.
- Ако нямата регистриран профил, създавате нов тук– бутон “Register Organisation”. Този раздел е наличен и на български език. Ако не можете да довършите регистрацията си в един ден, системата автоматично записва въведените данни, така че да можете, след като влезете в профила си (с индивидуална парола и име) да можете да въведете всички данни за организацията си.
- Валидиране на профила и потвърждаване на официално лице, което има правовото основание да предстaвлява организацията (Validation andLegal Entity Appointed Representative (LEAR).